Keď nič nechýba ani neprebýva
Mesiace príprav a štúdia, vedomosti z odboru a schopnosť oceniť kvalitu boli atribúty, ktoré sprevádzali vznik tejto kompaktnej drevostavby. Umožnili vytvoriť zdravý a ekologický dom z prvotriednych materiálov, kde má každý centimeter štvorcový svoje využitie. Limity pre stavbu, najmä tie finančné, skrátka nemusia byť obmedzením, ale katalyzátorom ešte lepších výsledkov.
Rok a pol sme zbierali informácie a vyberali, aký typ stavby si postavíme. Či to bude stavba klasická murovaná, betónová alebo drevostavba, a kto ju bude realizovať. Zdrojom nám boli časopisy a internet, rozhodujúce ale boli návštevy hotových domov a skúsenosti ich obyvateľov. Pretože sa pohybujem v odbore vykurovania, v mojom hľadáčiku sú na prvom mieste náklady na teplo. Aj preto sa nakoniec drevostavba stala naším domovom.
Cena nie je všetko
Vyberali sme z mnohých firiem a presvedčili nás referencie. Možnosť vidieť hotové domy na vlastné oči a mať porovnanie výslednej kvality pre nás bolo kľúčové. Rozdiel bol naozaj markantný. Vybrali sme teda danú firmu aj napriek tomu, že jej ponuka sa radila medzi tie drahšie. Ďalšími plusovými bodmi pre nás bolo, že umožňuje úpravu akéhokoľvek typového projektu podľa osobných preferencií. Práve tento prístup sa nám páčil a využili sme ho. Hoci sme boli limitovaní financiami, nechceli sme šetriť na nesprávnych miestach a oklamať kvalitu stavby.
Otvorený aj iným riešeniam
Pôvodne sme snívali o modernom dome s plochou strechou, ale keď sa nám dispozične zapáčil tento typový dom, v ktorého pôvodnej verzii bola strecha sedlová, začali sme pomaly meniť názor. Zmena by stavbu predražila a navyše sme postupne začínali prichádzať na chuť jednoduchému archetypálnemu výrazu stavby. Dnes sa pohľadom na náš dom vyslovene kocháme. Sedlová strecha: Aj keď o nej pôvodne investori neuvažovali, k vybranému typovému domu pasuje Foto: Martin Zeman
Už žiadny priestor nazmar
Dispozične pre nás bolo dôležité využiť dom na maximum a nemať v ňom nefunkčné zákutia, ako tomu bolo v predchádzajúcom bývaní. Jasnou požiadavkou bol prízemný objekt. Náš predchádzajúci mezonetový byt pod strechou, kam viedlo osemdesiat schodov, zabezpečil, že schody už sme naozaj nechceli. Mysleli sme tým samozrejme aj na starobu. Mať jednoduchý dom bolo kľúčové. Postaviť niečo veľké, kde potom vrchné poschodie po odchode detí zíva prázdnotou, sme nechceli. Dôležité pre nás bolo, aby všetky izby mali prístup na záhradu. A tiež bazén - máme síce ten najmenší, čo existuje - trikrát štyri metre, ale je tam protiprúd, slaná voda, príjemné osvetlenie a sme z neho nadšení. Bohato nám pre naše potreby stačí. Terasa: Tienenie zaisťuje markíza 5x4 m s čidlom na vietor Foto: Martin Zeman
Na milimeter premyslený
Všetky detaily museli byť premyslené dopredu. Dá sa povedať, že sme tu pol roka ležali v papieroch a premýšľali, kde bude aký zariaďovací predmet a aká zásuvka. Ako to človek potom nakreslí, tak to je. Najväčšou výzvou bolo získať všetky pečiatky na úradoch. V novembri sme podpísali zmluvu, v januári mali projekt a na stavebné povolenie čakali ďalšieho pol roka.
Cieľová rovinka bola na nás
Dom bol firmou zhotovený do fázy na dokončenie, takže sme mali hotové všetko okrem podláh, dverí a zárubní. Boli osadené stropné svietidlá, hotová kompletná príprava elektriny aj s vypínačmi a kúrenie v podlahe. Na nás bolo si dorobiť sanitu, zavesiť záchody, urobiť obklady, zárubne a dvere, podlahy a vymaľovať. Toto riešenie nám sadlo. Multifunkčný priestor: Živé spoločenské aktivity, rovnako ako chvíľka odpočinku s knihou alebo pri filme. Foto: Martin Zeman
Vnútorná klíma, na ktorú je spoľahnutie
Investovali sme navyše do 10 cm izolácie a neľutujeme. Je to veľký rozdiel hlavne v lete, keď je dom krásne chránený pred teplom a vôbec sa neprehrieva. Fermacellové dosky v interiéri majú vlastnosti podobné kameňu alebo tehle, čo je pre dom tiež prínosom.
Veľký vplyv na udržanie konštantnej príjemnej teploty v dome majú aj predokenné žalúzie. Teplo sa odráža ešte predtým, než vstúpi do interiéru a my si tak užívame stabilnú teplotu 24 stupňov počas celého roka. V zimných obdobiach žalúzie naopak pomáhajú dostať dovnútra viac slnečných lúčov a my tak veľakrát ani nemusíme kúriť.
Oheň, elektrina a slnko
Hlavným zdrojom tepla sú krbové kachle, doplnkovým potom vykurovacie elektrické káble v podlahe od českej firmy, ktorú poznám už od deväťdesiatych rokov a veľmi sa mi páči ich vývoj a prístup. Tepelné čerpadlo sa nám zdalo vzhľadom k malej tepelnej strate domu zbytočné. Všetky technológie sme posudzovali kritériom - čo nemá návratnosť do desiatich rokov, je nenávratné. Preto napríklad nemáme nútené vetranie s rekuperáciou, kde vychádzala návratnosť zhruba práve desať rokov. Tri v jednom: Kuchyňa, jedáleň aj obývačka v plynulej náväznosti tvorí najdôležitejší priestor stretávania a denných aktivít Foto: Martin Zeman
Šetriť, ale na správnych miestach
Museli sme v procese robiť rad kompromisov, ale výsledok je pre nás veľkou odmenou. Dom slúži skvele a sme veľmi radi, že sme nepoľavili na kľúčových prvkoch, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu života v ňom aj jeho životnosť. A čo by sme odporučili stavebníkom? Ak nemáte skúsenosti zo stavebníctva, investujte do stavby domu na kľúč. Ušetríte si veľa nervov.
Slovo dodávateľa: František Kuncl, regionálny poradca ATRIUM:
Tiež na obchodnom poli sa niekedy dejú rozprávky. Všetko sa začalo, keď sa medzi novými záujemcami o drevostavbu objavilo známe meno. A naozaj je to on, viac ako štvrťstoročie starý známy. Rozprávkový príbeh nekončí, známy je príkladom výborne pripraveného klienta, má zasieťovaný pozemok s južnou dispozíciou a dobrým príjazdom na pozemok. Má úplne jasnú predstavu o svojom novom bývaní. Vďaka tomu, že sme s majiteľom dlhodobý známy, viem, že je pre mňa fundovaným partnerom pri príprave domu a to isté platí aj pri samotnej realizácii. A to by nebola rozprávka, aby nemala krásny koniec. Na záver nás majiteľ odporučil aj svojmu zamestnávateľovi, ktorý tiež vie, čo chce, má pozemok ... A ako to všetko dopadlo? Oba domy stoja a majú svojich spokojných majiteľov. Prajem majiteľom domov Vela 115, aby sa im príjemne bývalo a našli v ňom svoj domov.
Článok vyšel v časopise DREVO&stavby 5/2020, Pripravila: Lucie Němcová, Foto: Martin Zeman
Technické parametre
Typ domu: nízkoenergetická drevostavba VELA 115 s individuálnymi úpravami
Zastavaná plocha: 134,39 m2
Úžitková plocha: 114,81 m2
Konstrukčný systém: difúzne otvorený konštrukčný systém ATRIUM DIFUTECH CLIMA COMFORT
Teplo a vetranie: elektrické vykurovacie káble, krbové kachle
Súčiniteľ prestupu tepla stenou: 0,14 W/m2K v reze tepelnou izoláciou
Projekt: 2016
Realizácia: 2017