Ako na dovolenke už navždy
Bezbariérový bungalov si na pohodovú starobu postavili v záhradkárskej kolónii
Foto: Martin Zeman
Malý veľký dom. Malý rozlohou, veľký duchom. Pojme rodinné oslavy o dvadsaťpäť ľuďoch, je letnou oázou pre únik z mesta, v zime poskytuje hrejivé hniezdo, v lete chladivý úkryt. Jednoducho slúži. Stačí zmiešať ingrediencie: jednoduchý koncept, kvalitne a rýchlo zmontovanú presnú konštrukciu skúsených investorov, dobrého architekta, lokalitu s príbehom a štipkou lásky k životu.
Pôvodne tu bývala chata, kam som jazdieval už ako dieťa. Kúpila ju vtedy babička. Z chatovej oblasti sú dnes z dvoch tretín rodinné domy. Prístup obce je v tomto ohľade skvelý. Nechcú parcelovať ďalšie pole, tak povoľujú toto riešenie - chaty nahradiť alebo rekonštruovať pre celoročné obývanie. Pozemok vedľa navyše vlastní teta, takže medzi sebou nemáme ani plot. Je to taká rodinná základňa.
Už pár rokov späť sme s manželom začali plánovať bývanie na dôchodok. Neponáhľali sme a postupne sa tým asi štyri roky zaoberali. Vedeli sme celkom dosť presne, čo chceme. Chata fungovala ako letné dovolenkové útočisko mojim rodičom, a pretože sme ich o letný oddych nechceli pripraviť (v novom dome majú svoju izbu), naším zámerom bolo stavať cez zimu. A tak sa aj stalo. Prvého septembra sme zbúrali chatu a v marci sme dostali kľúče od domu a mohli sa nasťahovať.
Dôvody pre drevostavbu boli dva - rýchla výstavba a celkové vlastnosti, ktoré nás jednoducho nadchli. Hrúbka steny 29 cm nám pri našich zastavaných 120 metroch štvorcových ušetrila desať metrov, v podstate ďalšiu miestnosť. Panelová montovaná drevostavba nás zase zlákala tým, že je pripravená v suchu a teple, bez rizika vniknutia vlhkosti počas realizácie. Vedeli sme, že na to je drevená konštrukcia náchylná.
Parkovanie: Prístrešok pre auto funguje zároveň ako závetrie a umožňuje naložiť aj vyložiť auto suchou nohou. Garáž stavebníci nechceli. Foto: Martin Zeman
Dodávateľa sme vyberali veľmi jednoznačne podľa mnohých dobrých referencií a histórie. Vedeli sme, že z typových domov si nevyberieme, a pre návrh sme si chceli nájsť architekta, čo sa nakoniec podarilo na jednom z veľtrhov.
Prízemný dom bol jasný. Odjakživa sme vedeli, že staviame na dôchodok a je potrebné bezbariérový objekt. Pred 12 rokmi sme rekonštruovali byt a potom v ňom osem rokov bývali. Po týchto skúsenostiach už človek vie, čo funguje a čo nie. Priali sme si hlavne veľký obytný priestor. Keď sa totiž zíde celá naša rodina, je nás tu cez dvadsať.
Dôležitá bola tiež terasa - v lete úžasná vec, ktorá zväčší obývačku pomaly do celej záhrady.
Terasa: V celej kompozícii spolu s rastlinami pôsobí toto odpočinkové miesto priamo idylicky. Foto: Martin Zeman
Dom funguje skvele. Je dobre orientovaný. Veľké okná sú na juh, a keď v zime zasvieti slniečko, okamžite zvyšuje teplotu vo vnútri. V lete, alebo kedykoľvek je potreba, sú okná kryté drevenými posuvnými panelmi, a vo vnútri je príjemne. Svoju úlohu tu má tiež pergola, ktorá časom zarastie aj zhora. Pred dažďom kryje pergolu aj terasu doska s makrolonu.
Zatemňovacie panely: Posuvné drevené panely na oknách sú pre tienenie domu neoceniteľné. Foto: Martin Zeman
Predmetom veľkých diskusií bola vzduchotechnika. Nakoniec ale zvíťazila jednoduchosť a dom s minimom technológií. Strážime si iba pravidelné intenzívne vetranie aj počas zimy.
V celom objekte je teplovodné podlahové vykurovanie a na podlahe praktické a mäkké marmoleum. Veľmi radi kúrime drevom, ktorého máme dostatok, takže krbové kachle sú cez zimu stále v prevádzke.
Celý objekt vykúrime veľmi rýchlo. Keď potrebujeme po návrate z dovolenky zakúriť, zatvoríme dvere medzi obývacou izbou a časťou so spálňami a po zapálení ohňa v kachliach je do hodiny teplo.
Foto: Martin Zeman
Kontrolujeme v dome tiež vlhkosť pomocou vlhkomeru. Pohybuje sa v zdravej zóne medzi 40 a 60 percentami. Snáď len v spálni sme občas zaznamenali vyšší, pretože spíme pri nižšej teplote a takmer tu nekúrime.
Najlepšou terapiou a benefitom je pre nás záhrada. Vonku trávime veľa času. Musíme povedať, že celkovo je to perfektné a dom funguje tak, ako sme si plánovali. Najväčšou radosťou je, že sa tu páči vnúčatám, ktoré sa sem tešia.
Foto: Martin Zeman
Technické parametre
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavaná plocha: 121 m2
- Úžitková plocha: 102 m2
- Konštrukčný systém: difuzne otevorená konštrukcia ATRIUM DifuTech® CLIMA PLUS
- Teplo a vetranie: teplovodné podlahové vykurovanie a krbová pec
- Súčiniteľ prestupu tepla stenou: 0,16 W/m2K
pripravila Lucie Němcová, foto Martin Zeman
článok vyšiel na webe mojdom.zoznam.sk