Atriácka stavba získala ocenenie "Najkrajší interiér Môjho domu"
Spomedzi 50 najkrajších interiérov, ktoré zostavil časopis Môj Dom z toho naj z vydaní časopisu Môj dom za rok 2020.
Prehliadka modernej drevostavby
Článok vyšiel v časopise Môj dom 12/2019-01/2020
Hoci má tento dom na prvý pohľad „celkom normálnu veľkosť“, krásne sa doň zmestila skutočne veľká rodina – s piatimi deťmi, dvoma psami a jednou mačkou. A slovo krásne tu platí naozaj doslovne. Každý pohľad v dome aj v záhrade dokáže totiž potešiť oko aj dušu.
Vysnívaný dom
Anka a Juraj sa profesionálne venujú záhradám a interiérom – ona ich navrhuje, on s partiou realizuje. Okrem práce však spojili aj svoje životy a deti (spolu ich majú päť), a tak sa rozhodli postaviť pre svoju veľkú rodinu dom. Boli im sympatické drevostavby s difúzne otvoreným systémom a po krátkom prieskume na internete si vybrali firmu Atrium. „Bolo to skôr impulzívne rozhodnutie,“ priznáva Juraj. „Keď sme videli fotky jednoduchého domu s dreveným obkladom a čiernou strechou, hneď sme si povedali, že ho chceme. Typový dom Vela 115 je totiž presne taký, aký sme si vysnívali – je decentný a má ducha.“ A keďže firma zareagovala rýchlo, bolo rozhodnuté. „Ani sme si nedali robiť cenové kalkulácie od iných dodávateľov. Tento dom bol jednoducho ten pravý a hotovo,“ hovoria manželia, ktorí netaja spokojnosť so svojou voľbou. Podľa ich slov totiž celá spolupráca pekne „odsýpala“, od kalkulácií až po realizáciu.
V typovom projekte však urobili výrazné zmeny a spolu projektantmi z Atria odladili novú dispozíciu. Pôvodne bola totiž výška stropu na prízemí všade rovnaká, štandardná, a nad ním bolo pomerne zle využiteľné podkrovie. Anka navrhla otvoriť obývačku až do krovu, čím získal denný priestor vzdušnosť, vo zvyšku podkrovia potom vzniklo rodičovské zázemie – spálňa s pracovňou a šatníkom. „Je nás veľa a potrebovali sme do domu pridať nejaké miestnosti,“ usmeje sa Anka.
Veľká rodina musí mať pravidlá
Pri početnej domácnosti je dôležitý systém a pravidlá – v tejto učia deti nezhromažďovať zbytočnosti a udržiavať poriadok. „Človeku vraj na bežný život stačí 22 vecí,“ hovorí Anka. „Na Slovensku je ale trend dať do detskej izby veľkú vstavanú skriňu. My už dlho nemáme v chlapčenských izbách veľké skrine, pretože čím viac priestoru je k dispozícii, tým viac zbytočností sa odkladá. A chlapci toho v skutočnosti veľa nepotrebujú. Páči sa im, že žijú s minimom vecí – majú vďaka tomu jednoduchší život a sú spokojnejší,“ prezrádza mama Anka, ktorá sa sama neobklopuje množstvom predmetov. „Deti rešpektujú, že u nás je to takto, a učia sa tak fungovať. Majú jednoduché pravidlá – raz za tri mesiace si vytriedia veci, ktoré sú pre nich dôležité. Na svoje zbierky majú vyčlenený priestor a musia si rozmyslieť, čo si odložia. Učím ich, že dôležité sú zážitky a spomienky, nie predmety,“ delí sa o skúsenosti.
Ďalšia podstatná vec vo veľkej rodine je poriadok. „Chcem žiť v poriadku a keď som musela neustále upratovať po šiestich ľuďoch, cítila som sa ako otrok,“ hovorí domáca pani. A tak nastolil otec rodiny nové pravidlá. Teraz majú vlastne všetko upratovanie na starosti deti. „Na dvierkach kuchynskej skrinky majú rozpis povinností na každý deň – čo treba urobiť, upratať, kedy majú čítať, kedy si môžu pozrieť film... Je to jednoduché a funguje to,“ chváli Anka.
Článok vyšiel v časopise Môj dom 12/2019-01/2020, pripravila: Erika Kuhnová, foto: Miro Pochyba