Rozmery novostavby vsadenej do príkreho svahu kombinujú betónové základy s prefabrikovanou drevenou konštrukciou stavebnej spoločnosti ATRIUM.
Dispozícia pripomína bežný trojizbový byt, presne na želanie majiteľov, ktorí si bývanie v rodinnom dome spočiatku nevedeli predstaviť.
"Ani jeden z nás nevyrástol v rodinnom domčeku, preto sme s architektom - rodinným priateľom - vymýšľali dom podobný skôr bytu," hovorí investor. "Spočiatku bol nezvyk otvoriť dvere rovno do záhrady. Obaja sme bývali na poschodí a v Prahe, odkiaľ sme sa vrátili do rodiska v Južných Čechách. V prenajatej garsónke sme slnko vôbec nevideli.
Keď sa k hlavnej obytnej miestnosti pripojila vonkajšia terasa orientovaná na juhozápad, stala sa od apríla do septembra ďalšou využívanou miestnosťou. Už by sme sa do paneláku nevrátili " uzatvára spokojný majiteľ. Neľahký terén pozemku v pôvodne chatovej oblasti má jednu podstatnú výhodu - leží priamo v centre juhočeského mesta a pritom sa tvári ako by sa nachádzal na vidieku.
"Najskôr sme zháňali byt, ale keď sa na stránkach realitnej kancelárie objavil tento pozemok, dohodli sme si návštevu" hovorí investor. Starý ovocný sad v prudkom svahu mal svoje čaro. "Okamžite sme povedali: áno. Až potom sme začali riešiť, či sa odtiaľ dá pripojiť ku kanalizácii, či sem vedie voda alebo elektrina. Všetko sa dotiahlo k našej spokojnosti, len odpad musíme prečerpávať k hornej hrane pozemku. Berieme túto malú komplikáciu ako daň za pokoj, ktorý tu máme, "rozpráva pán domu.
Ani meter nazmar
"V začiatkoch sme mali obavu, či je možné v takomto teréne postaviť dom," pokračuje v rozprávaní majiteľ. "Architekt mal ale radosť, že sa mohol na komplikovanom pozemku vyblázniť." Na zadanie investora postaviť dom v jednej línii, aby rodina zostala čo najviac pohromade, zareagoval tromi návrhmi. Variant "jazvečík" najlepšie zodpovedala požiadavkám - z hornej časti terénu vystupuje kváder s dispozíciou 3 + 1 radenou za sebou, takže podlhovastý nízky objekt na betónovej podstave evokuje krátkonohého psa ležiaceho na kopci.
Architekt poňal zadanie po svojom. Z hľadiska mnohoročných skúseností vytýčil základné dispozičné pravidlá - vstup do domu so zádverím musí byť oddelený od obytnej zóny a musí obsahovať toaletu; z okna kuchyne je potrebné mať výhľad na prístup do domu a registrovať prichádzajúcich návštevníkov; línia od vchodových dverí až ku kúpeľni zostane rovná, bez prekážok.
"Zásady nás spočiatku prekvapili, ale sú za desiatky rokov praxe vyskúšané a veľmi praktické. Každopádne máme od kuchynskej linky prehľad o dianí po celom dome aj mimo neho, nehľadiac na to, že deti môžu voľnú plochu využiť na hranie. Zvlášť oceňujem, že pri otvorených dverách do kúpeľne vidím na deti vo vani, "komentuje spoluprácu s architektom pani domu.
V prípade potreby je možné intímnu zónu s kúpeľňou, spálňami a šatňou uzavrieť a stráviť večer s návštevou, bez toho by bol rušený pokojný spánok detí. Na svoje si prišiel aj majiteľ: "Dom nemá žiadne hluché miesto. Som technokrat, takže potrebujem mať všetko zorganizované, bez zbytočných metrov navyše.
Drevostavba - optimálne riešenie
V okamihu, keď vízia domu získala jasné kontúry, oslovil investor rad firiem s konkrétnymi požiadavkami - postaviť drevostavbu podľa hotového architektonického návrhu a s vopred daným dodávateľom vykurovacieho systému. Ako odborník, ktorý sa projektovaním vykurovanie zaoberá profesionálne, chcel mať investor vo vlastnom dome hlavné slovo.
"Z množstva oslovených firiem sa ozvali len dve so zmysluplnou ponukou a medzi nimi zvíťazilo ATRIUM. Spustilo projektové prevedenie našej štúdie s akceptovaním rozdelenia dodávateľov. Môj stavebný dozor bol veľmi ostrý, a napriek tomu si pochvaľoval výborného stavbyvedúceho aj realizačný tím firmy ATRIUM, "hovorí majiteľ.
Na betónovom suteréne, kde je umiestnená technická miestnosť s práčovňou a pracovňa, ktorá časom poslúži ako detská izba pre odrastajúce dcéry, sa počas jedného dňa usadila montovaná drevostavba pripravená vo výrobnej hale. "Práve rýchlosť realizácie bola rozhodujúcim kritériom pre drevostavbu. Navyše zo svojej profesionálnej praxe viem, že za rovnaké peniaze je táto voľba pre naše účely najvýhodnejšie, " hovorí investor.
"Každý mesiac optimalizujem náklady podľa spotreby a dnes môžem povedať, že sme sa s tepelným čerpadlom, systémom podlahového vykurovania pod drevenými lamelami a s tepelnými kolektormi na streche dostali pod spotrebu našich rodičov v panelovom dome," dodáva odborník. Stavba tak dopadla na výbornú, a hoci chýba k jej dokončenie ešte niekoľko detailov, je dnes plná života.
Slovo majiteľa:
"Dom je postavený tak, aby sme mohli tráviť spoločný čas pohromade. Sme stále spolu a to podporuje rodinnú súdržnosť. Večer sa potom môžeme rozísť do spální, do svojho súkromia. Preto sme zvolili dispozíciu, ktorá tento spôsob života podporuje."
Článok vyšiel v časopise Môj dom 9/2015, text pripravila Daniela Rígrová, foto Robert Virt